Jaki CMS wybrać?

Systemy zarządzania treścią stron www – zwane CMS (content management system) – są dzisiaj niezbędnym narzędziem do tworzenia i zarządzania serwisem internetowym.
Jednak wybór optymalnego systemu nie jest prosty – gdy na rynku jest kilkadziesiąt dobrych, darmowych systemów – a prawie każda agencja interaktywna oferuje swoje własne rozwiązania.

Jaki CMS wybrać?
To odwieczne pytanie twórców serwisów WWW.
Jako że temat przerabiałem wielokrotnie – i w kontekście własnych serwisów – jak i projektów klientów – zebrałem przemyślenia w punktach.
Zwracam szczególna uwagę na funkcjonalności SEO, które nadal sa bagatelizowane przez twórców nawet komercyjnych systemów CMS.

Darmowy czy płatny?

Dostępnych jest wiele darmowych systemów CMS, które oferują polskie wersje. Za standard uważane są: WordPress, Joomla, Drupal.
Zaletą tych rozwiązań jest ich powszechność, uniwersalność czy też możliwości modyfikacji. Podstawową wadą jest trudność w zapewnieniu bezpieczeństwa. Jako że powszechnie dostępny jest kod źródłowy – hakerzy mają ułatwione zadanie. W sieci dostępne są filmy – jak włamać się do Joomli czy Drupala.
Jeśli jednak wymagania autorów projektu są nietypowe warto zastanowić się nad rozwiązaniem autorskim. I tu zalecam daleko idącą ostrożność. Jest wiele firm oferujących rozwiązania autorskie, szyte na miarę – jednak można wpaść w pułapkę niekończących się zmian i poprawek. Znam wiele firm, które żyją z tego, że klienci w swej nieświadomości zamawiają ich półprodukty – nieprzystosowane do funkcjonowania w Internecie.

Przyjazny wyszukiwarkom, zoptymalizowany

Zdecydowaną przewagę mają standardowe, darmowe systemy – zwłaszcza WordPress, do którego zostało napisanych wiele bardzo dobrych wtyczek z All In SEO Pack na czele.
Systemy autorskie niestety wymagają wielu zmian, co jest czasochłonne i kosztowne.
Podstawowe wymagania w zakresie SEO:
o Przyjazne adresy URL
o Unikalne TITLE dla każdej strony, kategorii, podstrony, Tagu
o Unikalne DESCRIPTION dla każdej strony, kategorii, podstrony, Tagu
o Stosowanie znacznika H1 dla tytułów artykułów/postów
o Automatyczne tworzenie mapy serwisu w formacie HTML
o Automatyczne tworzenie mapy serwisu w formacie XML
o Tworzenie chmury Tagów (Tag Clouds)
o Stosowanie Tagów Kanonicznych (Aby zapobiec Duplicate Content)
o Stosowanie pliku Robots.txt
o Możliwość umieszczenia słów kluczowych w elementach stron

  • grafikach – nazwy plików, ALT, TITLE
  • linkach – anchor, TITLE

Cechy te spełnia WordPress – sprawdzone :).

Odporny na hakerów

O tym już pisałem powyżej – Darmowy czy płatny…

Łatwy w obsłudze

To niby oczywiste, a w praktyce różnie wygląda. Aby CMS był oryginalny, inny niż wszystkie – autorzy tworzą mało praktyczne produkty, trudne do opanowania, z dziwną filozofią funkcjonalności.
Moja definicja łatwego w obsłudze CMS => Narzędzie dla osiemdziesięcioletnich blondynek. Jak one sobie poradzą – jest OK :).

Joomla, Drupal – to cel wielu hackerów. A jak są skuteczni można sprawdzić historie wersji tych programów – ile jest na szybko przygotowywanych łat.
Wordpress oferuje wiele wtyczek zapewniających bezpieczeństwo – bardzo skutecznych.

Oddzielenie formy od treści

Ten warunek spełnia większość systemów CMS oferując szablony, które można zmieniać w funkcjonującym serwisie – nie rujnując np. struktury serwisu. Również wprowadzone wcześniej artykuły i posty są bezpieczne.

Grupy użytkowników

Możliwość definiowani agrup użytkowników o zróżnicowanych uprawnieniach w systemie CMS: redaktor, administrator – oczywiste.

Formy prezentacji

Nowoczesne systemy CMS powinny być przystosowane do prezentacji treści z CMS w różnych formach: w wersji dla przeglądarki, do wydruku, dla czytnika RSS, dla telefonów komórkowych.

Edytor WYSIWYG i HTML

Edytor WYSIWYG to akronim dla określenia metod, które pozwalają uzyskać wynik w publikacji identyczny lub bardzo zbliżony do obrazu na ekranie.
Większość systemów CMS posiada te funkcjonalności.

Duża liczba wtyczek

Bezkonkurencyjny jest WordPress oferujący ponad 6000 wtyczek zwiększających funkcjonalność systemu.

Import/Export

System CMS powinien mieć możliwość exportu oraz importu treści z najpopularniejszych systemów CMS

Skalowalność

CMS powinien dzięki zdolności do rozbudowy – zapewnić wydajną pracę w miarę zwiększania się liczby użytkowników.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Autor · 3 komentarze 

Videos, Slideshows and Podcasts by Cincopa Wordpress Plugin

Copyright © 2009 - 2012 MIST Cezary Glijer & Webmedia Group Ireland